Veřejná sbírka na podporu znovunavrácení památníku připomínajícího prezidenta T. G. Masaryka

30.10. 2018

Dne 29. září 2018 při příležitosti slavnostního předávání ocenění Nymburských lvů byla slavnostně zahájena veřejná sbírka na podporu znovunavrácení památníku připomínajícího prezidenta T. G. Masaryka.

Na znovuobnovení památníku můžete přispět hned několika způsoby:
• zaslat finanční prostředky na účet 8248-504359359/0800 u České spořitelny, a. s.,
• přispět finanční hotovostí do kasiček, které jsou umístěné v Hálkově městském divadle Nymburk a v Turistickém informačním centru Nymburk na Náměstí Přemyslovců
nebo
• koupí stolního či nástěnného kalendáře pro rok 2019, které jsou k dispozici také v Turistické informační centrum Nymburk

Veřejná sbírka probíhá do 31. prosince 2019.

Busta prezidenta T. G. Masaryka, která stávala v parčíku vedle budovy tehdejší radnice na Palackého třídě, byla slavnostně odhalena 28. října 1930 u příležitosti 12. výročí vzniku republiky. Do základu byla vložena pamětní listina s Masarykovým heslem: Jen vzdělanost a mravnost nás spasí. Autorem byl akademický sochař Jan Štursa.
Busta se ale do dnešní dnů nedochovala. Po okupaci Československa v roce 1938 byla uložena na půdě úřadu a pravděpodobně v polovině roku 1943 byla na příkaz německých úřadů odevzdána v rámci sběru barevných kovů a skončila v hlavních německých děl.
obrázek
obrázek
obrázek


zpět na přehled aktualit
Kudyznudy.cz - tipy na výlet